Okolo Flámska v rukách najlepšieho cyklistu sezóny, Sagan piaty
Vlaandeen, Vlaams, Flamande, Flanders, Flandry, alebo Flámsko. Všetko názvy severobelgického regiónu, pod ktorými si však všetci fanúšikovia cyklistiky predstavia jednu jedinú vec. Dnešnú jednorazovku kedysi patriacu do historického kalendára UCI. Dnes je po menších zmenách kategorizovania zaradená spolu s ďalšími štyroma klasikami do tretej kategórie World Tour. Flámčania ju považujú za najprestížnejšiu klasiku sveta, aj keď im oponujú najmä Francúzi, ktorých čas príde o týždeň. Mierne slávnejšej sestre Paríž - Roubaix sa Flandry minimálne podobajú náročnosťou. Úsekov pavé je tu menej, no nepríjemné kocky tu nájdete aj v stúpaniach. Vieme, že na trase do Roubaix sa stúpa iba minimálne.
Keď sme pred týždňom vyslovili tvrdenie, že Gent - Wevelgem bola z klasík najlepšie obsadená a asi sa jej už nič nevyrovná, platí to aj po dnešku. Okrem zraneného vlaňajšieho víťaza Nuyensa sa do Flámska nedostavil napríklad Greipel, Gerrans, Nibali či Cavendish. Naopak, oproti Gentu mohol o víťazstvo bojovať Voeckler. Dobrou správou pre všetkých zúčastnených bolo, že hlásený dážď sa nekonal. Obloha bola síce zatiahnutá a teplota nevystúpila nad 15 stupňov, no ďážď Preview Flandier 2012 tu.
Záujem o únik bol dnes poriadny, najväčší favoriti sa navyše nehodlali zodrať už v úvode, takže pomerne ľahko sa podarilo uniknúť 15-člennej skupine Vladimir Isajčev, David Boucher, Maarten Tjallingii, Andreas Schillinger, Pablo Lastras, Baptiste Planckaert, Gert Dockx, Anders Lund, Sven Vandousselaere, Massimo Graziato, Pello Bilbao, Tom Veelers, Tyler Farrar, Daniel Schorn a Manuel Belletti. Najzvučnejším menom vpredu bol samozrejme Tyler Farrar. Americký šprintér by v konkurencii najväčších favoritov zrejme nemal šancu, takže skúsil túto formu úniku.
Náskok sa začal tvoriť na 18. kilometri a vystúpil až takmer na šesť minút. Na hranici stého kilometra začal klesať a na príjazde pod prvý kopec Taaienberg bola medzera medzi únikom a pelotónom presne 4:45.
Prvé stúpania a kocky znamenali prvé problémy. Defektov a pádov bolo neúrekom, spomeňme aspoň zopár. Padol Koreň (Liquigas), Tankink (Rabobank) aj Rast (RadioShack). Defekt dostal Voeckler (Europcar), Lastras (Movistar), Flecha (Sky), Vanmarcke (Garmin) aj Geslin (FDJ), no a nepríjemnosti sa nevyhli ani topfavoritom Boonenovi - defekt a Cancellarovi - najprv problém s brzdou, neskôr defekt. Celý bicykel menil aj Sagan.
115 km pred cieľom mal únik náskok štyroch minút a pelotón sa rozdelil na tri časti. Začal sa tak vytvárať poriadny chaos. Asi o tri kilometre sa prvé dve skupiny pelotónu spojili a vzadu ostalo asi pätnásť ľudí. Tieto chvíle využil Lars Boom (Rabobank) a päť ďalších borcov na únik. Pelotón ich však po chvíli dostihol. V tejto časti pretekov sa na zem porúčal Gutierrez z Movistaru a problémy mal aj Peter Sagan, ktorý strávil poriadne dlhé chvíle pri svojom tímovom aute. Vyzeralo to na nejaký technický problém s novým bicyklom. 100 km pred cieľom napokon Peter svoj bicykel odhodil a od tímu dostal ďalší, možno aj pôvodný.
Zaujímavé veci sa diali na rovine po stúpaní na Valkenberg. O únik sa akoby pokúšal Thor Hushovd, ktorý sa so svojou skupinou dostal na pár sekúnd pred pelotón. Majster sveta spred dvoch rokov však o pár stovák metrov zvoľnil a do balíka sa vrátil. To ale nemienil urobiť Chris Sutton, ktorý tam s Nórom bol a v úniku pokračoval. Ani to mu však dlho nevydržalo. Medzitým v čelnej skupine Lastras odovzdal bicykel svojim mechanikom, ktorí mu ho opravený o pár kilometrov vrátili späť.
V ďalšej polhodine kedy neboli na programe žiadne kopce sa situácia upokojila. Problém robili iba tímové vozidlá Lampre, Euskaltelu a NetAppu, ktoré sa zaplietli do pelotónu a NetAppáci takmer zrazili Kinga so Saganom. Farrarova družina strácala na sile a náskok klesol pod dve minúty. Tesne pred začiatkom stúpania na Oude-Kwaremont predsa došlo k nepríjemnej situácii, a to zrážke Vandosselereho (Topsport Vlaanderen) s jedným z pretekárov NetAppu. Boom menil bicykel. Žeby znova polotajne za cyklokrosársky? Na prvý pohľad to vyzeralo na ozajstný defekt.
Najdlhšie stúpanie s najdlhším úsekom dlažobných kociek Oude-Kwaremont (šlo sa trikrát) spôsobilo asi tri defekty, no najmä natiahnutie pelotónu. Tí, ktorí zaostali, mali poriadny problém dotiahnuť sa späť. Defekt dostal Mondory (Ag2r) a jeho šance na úspech sa rozplynuli. Hrdinská pätnástka dorazila pod ďalšie stúpanie Paterberg s náskokom 1:20. Nás tešilo, že na čele pelotónu sa spolu s Cancellarom a Boonenom pohyboval aj Peťo Sagan.
68 km pred páskou bol už pelotón poriadne precedený. Sagan a spol mali už iba zo 80 členov, za nimi s miernym odstupom šla asi 60-členná skupina. Všetkých čakal najslávnejší kopec Koppenberg (dĺžka 600 m / 11,6% - max 22% / Pavé 600 m). Nečakané vzrušenie zažili aj v tímových vozidlách RadioShacku a Sky. Briti neubrzdili svoje auto a štýlovo pobozkali kufor luxembursko-amerického tímu.
Kráľ Flandier prebehol až prekvapujúco pokojne. Nezaznamenali sme žiadny pád, dokonca ani defekt. Sagan sa držal v prvej polovici balíka. Už iba desaťčlenná skupina vpredu mala po výjazde z Koppenbergu viac než minútový náskok.
Katastrofa pre RadioShack a fanúšikov Fabiana Cancellaru. Spartakus škaredo spadol v občerstvovacej zóne 62 km pred páskou a ostal ležať na vozovke. Vyzeralo to na zlomeninu kľúčnej kosti, alebo ešte niečoho vážnejšieho. Olympijskeho víťaza v časovke naložila sanitka a sklamaný Irizar, Popovič a Sergent museli pokračovať bez svojho lídra. Tento pád pravdepodobne bude veľkým problémom aj pre jeho účasť na Paríž - Roubaix.
Farrarova desaťčlenná skupina si ale znova vybudovala aký-taký náskok. 58 km pred cieľom to bolo 1:40.
V ďalších momentoch nastúpil Voeckler, skončilo to neúspechom. Technické problémy stretli aj Boonena a po hrdinovi Tour to skúšali Bazajev (Astana) a Geslin (FDJ). O chvíľu sa znova o svoje šťastie pokúšal Voeckler, tentoraz sa k nemu pridal aj Gilbert, Devenyns a ďalších pár borcov. Pelotón mierne strácal. Ani tento stav dlho nevydržal.
Ďalšia škaredá situácia nastala na rovinatom úseku 42 km pred cieľom. Sebastianovi Langeveldovi z GreenEdge do cesty vbehol divák, ktorý sa chcel uhnúť inému pretekárovi, ale spacifikoval známeho Holanďana. Ten sa vo veľkej rýchlosti okamžite porúčal na zem a nemocnica ho už čakala.
Druhý prejazd pelotónu cez Oude Kwaremont opäť viedol francúzsky šampión Chavanel. Na druhej pozícii sme videli Petra Sagana, za ním šiel Van Avermaet, Pozzato a Boonen. Top favoriti sa mierne odtrhli od ďalších častí pelotónu. Bolo tam asi dvadsať ľudí.
Na začiatku Kwaremontu došlo k pádu pretekára Garminu a BMC. Zaplietol sa tam aj Sagan, no nespadol a stratil iba málo. Na konci úseku dlažobných kociek si dal Peťo kvázi časovku a už mal Boonena opäť pri sebe.
30 km pred páskou sa vpredu vytvorila jednásťčlenná skupina, kde boli traja ľudia z OPQS s Boonenom, Terpstrom, a Chavanelom, ďalej Jerome, Tosato, Ballan, Guarnieri, Paolini, Vanmarcke, Flecha a Sagan. Za nimi ostali s pätnásťsekundovou stratou Gatto s Hagenom. Gilbert sa nachádzal až v ďalšej skupine.
Ako prvý nevydržal prílišnú "masovosť" skupiny top favoritov Vincent Jerome (Europcar) a atakoval. Za ním sa tempo snažil vyšperkovať Terpstra a za ním Chavanel. Jasný znak, že Boonenovci nechceli pripustiť ich dobehnutie ďalšími početnejšími skupinami vzadu. Ich náskok sa stále pohyboval iba na hranici dvadsiatich sekúnd. Pelotón ťahalo Sky. Enormná sila balíka slávila úspech 20 km pred páskou. Ešte chvíľu vpredu ostal Jerome s Terpstrom. Inak to už bolo všetko pokope.
Cez Oude Kwaremont útočil Ballan, na vrchole ho dostihol Boonen a Pozzato. Za nimi šla desaťčlenná skupina so Saganom a Chavanelom. Medzi tieto skupiny sa 15 km pred cieľom dostal Paolini (Kaťuša). Po poslednom pavé kopci bola vpredu spomínaná trojica Ballan, Boonen, Pozzato, Sagan na štvrtej pozícii strácal 13 km pred páskou presne 19 sekúnd.
Peter musel mať teda rozpačité pocity. Dokázal bez ujmy prežiť všetky náročné stúpania a kocky, no zaváhal v predposlednom stúpaní a nemohol už dobehnúť čelnú trojicu. Nikto zo zadu sa nebol schopný k Petrovi pridať a posledné kilometre šiel Žilinčan úplne sám. Sedem kilometrov pred cieľom počkal skupinu s Hagenom, Voecklerom a Chavanelom a veril, že sa mu podarí vyšpurtovať štvrté miesto.
Ballan ako najhorší šprintér z čelnej skupiny to viackrát skúšal, no žiadny únik mu nevyšiel a špurtovalo sa. Boonen vyhral, Pozzato druhý. Ballanovi ostalo tretie miesto. Sagan špurtoval vo svojej skupine a ušlo sa mu fantastické piate miesto. Nestačil iba na výborného klasika Van Avermaeta a za piatu priečku si pripísal 50 UCI World Tour bodov.
Boonen sa stal už trojnásobným víťazom pretekov, štyri triumfy si zo slávnych Flandier ešte nikto neodniesol, takže v budúcnosti sa to môže stať práve tomuto bývalému majstrovi sveta. 31-ročný Belgičan navyše už trikrát vyhral Paríž - Roubaix, ktoré prídu už o týždeň a Tom tam nemôže chýbať. Líder Omega Pharma - Quick Step sa vyšvihol už na prvé miesto v rebríčku UCI World Tour s 266 bodmi. Peter Sagan je štvrtý (179 b).
Dnes sa teda rozhodlo opäť v špurte trojčlennej skupiny ako vlani. Pred rokom skončil Boonen štvrtý, keď to dvesto metrov pred cieľom vypustil, lebo bol absolútne vyčerpaný. Dnes je to iný lepší Boonen a Flámsko čakajú bujaré oslavy vďaka flámskemu víťazovi. Oslavovať dnes určite budú aj v Quick Stepe. Boonen získal pre tím už 25. cestné víťazstvo v sezóne, určite najcennejšie. Belgičania budú teraz od Toma čakať niečo podobné na Paríž - Roubaix, kde už tri triumfy má. Ako víťaz Flandier však už nemusí cítiť žiadny psychický tlak a určite by si prílišným riskovaním a pádom nechcel pokaziť nábeh na najlepšiu sezónu v živote.
Boonen ťahá hetrik víťazstiev World Tour, keďže vyhral E3, Gent aj Flandry. V stredu na Scheldeprijs (1.HC) môže vyrovnať historický zápis Gilberta z minulého roka, ktorý vyhral za dva týždne 3x preteky World Tour a raz 1.HC.
Tom Boonen pre belgickú televíziu:
"Bál som sa Talianov, aby sa nespojili a neporazili ma. Fúkal silný vietor a to nám v závere pomohlo. Špurt som začal asi trocha priskoro, ale spoliehal som sa na svoju rýchlosť. Bol to jeden z mojich najlepších šprintov v živote. Splnil sa mi sen, v ktorý som kedysi ani nedúfal."
Peter Sagan pre svoju webovú stránku Saganpeter.com:
"Piate miesto je fantastické, pretože preteky boli skutočne veľmi náročné. Počas pretekov som mal veľa smoly, čo ma rozhodne pripravilo o lepší výsledok. Najskôr po 95 kilometri sa mi na kockách skrížil prehadzovač, tak som menil bicykel. Lenže asi po desiatich kilometroch mi praskla pružina na brzde. Musel som zastať a čakať na naše auto, avšak nemali ďalší bicykel, tak mi to mechanik dočasne opravil a po ďalšom úseku mi už pripravili môj pôvodný bicykel. Tieto momenty, ktoré sa udiali do 150. kilometra, ma stáli enormné množstvo síl. V závere bol pelotón rozťahaný, mňa ešte zabrzdili na kopci Paterberg, keď tam bol pád a opäť ma dobiehanie stálo veľa síl. V predposlednom kopci Kwaremont ma utrhol trojlístok Boonen, Ballan, Pozzato. Nevládal som zachytiť ich nástup. Potom som ešte skúsil sám zaútočiť a dobehnúť ich, ale fúkal dosť nepríjemný bočný vietor, tak som radšej počkal skupinu. Napokon som finišoval na peknom piatom mieste, z ktorého mám radosť."
Fabian Cancallara si zlomil pravú kľúčnu kosť, keď trafil odhodený bidon. Z nemocnice v Oudenaarde bude prevezený do Bazileja, kde podstúpi operáciu. Fabian sa vráti najskôr na začiatku júna a na Tour de France by sa mohol pripraviť na domácich pretekoch Okolo Švajčiarska. Ak sa Fabian rozhodne na Tour neštartovať, bude sa individuálne pripravovať na OH v Londýne. Spartakusa si teda môžeme vyškrtnúť zo zoznamu favoritov zo Scheldeprijs, Roubaix aj Amstlu.
My sa v budúcom týždni budeme venovať Velitsovcom v Baskicku a v nedeľu sa samozrejme prihlásime s Peklom severu.
1.BOONEN Tom OMEGA PHARMA - QUICK-STEP 6h 03' 33''
2.POZZATO Filippe FARNESE VINI - SELLE ITALIA + 00' 00''
3.BALLAN Alessandro BMC RACING TEAM + 00' 01''
4.VAN AVERMAET Greg BMC RACING TEAM + 00' 38''
5.SAGAN Peter CANNONDALE + 00' 38''
6.TERPSTRA Nikki OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 38''
7.PAOLINI Luca KATUSHA TEAM + 00' 38''
8.VOECKLER Thomas TEAM EUROPCAR + 00' 38''
9.BRESCHEL Matti RABOBANK CYCLING TEAM + 00' 38''
10.CHAVANEL Sylvain OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 38''
Zdroj: http://www.cycling-info.sk